Kategoriler
Genel

Podcast Nedir? Türkçe Podcast Listesi

Podcast Nedir?

Podcast basit bir biçimde “Genellikle ses dosyası biçiminde ,internetten indirilebilen medya dosyaları.” olarak tanımlanabilir.

Popüler olduğu sırada podastler çoğunlukla Apple’ın iPod cihazlarında dinlenildiğinden, “podcast” kelimesi iki kelimenin birleşmesiyle türedi: iPod ve Broadcast. Bazıları bu ismin podcastlerin yalnızca iPod’lar ile dinlenebileceğini ima ettiğini (böyle değil) öne sürerek isminini değiştirmeye çalışsa da başarı sağlayamadı.  2005 yılında Oxford Sözlük’te Yılın Kelimesi seçilmesiyle birlikte dile iyice yerleşti.

Podcast Nasıl Dinlenir?

-IOS

Eğer IOS işletim sistemli bir cihaza sahipseniz podcast dinlemeniz için Apple tarafından hazırlanan “Podcastler” adında bir uygulama cihazınızda hazır bulunmakta. Uygulamanın temiz ve kolay kullanılabilir arayüzü sayesinde podcastleri dinleyebilir cihazınıza indirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Apple’ın Podcastler uygulaması için hazırladığı rehbere göz atabilirsiniz.

-Android

Android tarafında ise podcast dinlemek için istemci seçmeniz gerekiyor. Market üzerinde birçok farklı seçenek arasından seçeceğiniz uygulama ile podcast yayınlarına ulaşabilir, cihazınıza indirip istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.

Türkçe Podcast Listem

Teknoseyir Haftalık Gündem Değerlendirmesi
Haftalık olarak güncellenen bu yayında ülke ve dünya gündemindeki teknolojik gelişmeler Levent Pekcan ve Murat Gamsız tarafından değerlendiriliyor.
RSS

Muhabbet Teorisi
İlk olarak Açık Bilim adıyla yayınlarına başlayan programda Tevfik Uyar’ın sunuculuğunda popüler bilim konuları üzerinde duruluyor.
RSS

Yalansavar
Bir grup eleştirel düşünce ve bilim tutkununun bir araya gelmesiyle oluşan Yalansavar platformunun podcast yayınları da bulunuyor. Her ne kadar düzenli olarak güncellenmese de zengin bir içeriğe sahip.
RSS

Gerisi Hikaye
I.Beril Tetik, Demokan Atasoy ve Galip Dursun’un hazırladığı podcast şovunda korku kültürü birçok farklı açıdan ele alınıyor.
RSS

Kaynakça

Fotoğraf: Jonathan Velasquez
https://www.podcasthero.com/podcasting/what-is-a-podcast/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir