Kategoriler
Kitap

Goodreads: Bibliyofiller için Sosyal Medya

Goodreads Nedir?

Goodreads 2007 yılında doğan bibliyofiller için bir sosyal medya platformu. 90 milyondan fazla üye ve kitap yorumuna sahip olan platformda bir bibliyofilin isteyeceği birçok özellik bulunuyor.

Goodreads’le 2018 yılında yalnızca okuduğum kitapların bir listesini oluşturabilmek için bir araç ararken tanıştım ancak Goodreads’te liste tutmanın dışında birçok önemli özellik bulunuyor:

  • Arkadaşlarınızı ekleyerek arkadaşlarınızın neler okuduğunu görebilir,
  • Sitedeki kişileri takip edebilir,
  • Yalnızca okuduğunuz kitaplar için değil ayrıca okumak istediğiniz kitaplar için de liste oluşturabilir,
  • Siteye okuduğunuz kitapları ekledikçe daha da iyi çalışan kitap önerme sisteminden yararalanarak beğenebileceğiniz kitapları keşefedebilir,
  • Bir sonraki kitabınızı seçmeden önce topluluğun yaptığı yorumlardan faydalanarak kitabın sizin için uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.
Goodreads, Reading Challenge

Bunların yanı sıra kişisel olarak en çok sevdiğim özellik :”Reading Challenge”. Her yılın başında o yıl boyunca okumayı hedeflediğiniz kitap sayısını belirliyorsunuz ve yıl boyunca ilerlemenizi takip edebiliyorsunuz.

Maalesef yukarıdaki özelliklerin yanında Goodreads’in küçük de olsa bir dezavantajı var: Türkçe desteğinin olmaması . Bu durum platformu kullanmak için engel teşkil etmese de dil desteğinin gelmesi birçok kullanıcının platformu kullanmasını kolaylaştırabilirdi.

1000kitap

Goodreads’i kullanmaya başladıktan bir yıl sonra Goodreads’in sunduğu kitaplarınızı arşivleme sorununa cevap veren yerli ve milli 🙂 1000Kitap ile tanıştım. Bu platformun Goodreads’ten altyapı olarak eksik kalır bir yanı yok ve Goodreads’in dil desteğinin olmaması yüzünden birçok kullanıcının tercihi olmaya aday.

Kişisel olarak her ne kadar 1000Kitap’ın arayüzü Goodreads’ten daha basit ve anlaşılır olsa da Goodreads kullanmaya devam ediyorum. Bunun en önemli sebebi 1000Kitap topluluğunun kitap incelemelerinin Goodreads’e kıyasla niceliksel ve niteliksel olarak eksik olması.

Linkler

Goodreads : AppStore | Android | Web

1000Kitap: AppStore | Android | Web

“Goodreads: Bibliyofiller için Sosyal Medya” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir