Kategoriler
Bilim

Beyaz Ayılar – İstenmeyen Düşünceler

Gözlerinizi kapatın, rahatlayın. 15 saniye boyunca istediğiniz her şeyi yapın ancak beyaz bir ayı düşünmeyin…Eğer bu mini-deneyi yapmaya karar verirseniz yüksek ihtimalle 15 saniye boyunca “beyaz ayı” düşüncesi ile boğuşacaksınız…

Çünkü kişinin istemediği düşünceleri bastırma çabaları paradoksal olarak bu düşünceyi zihinde daha da belirgin kılıyor. Aslında bu gözlem Dostoyevski tarafından 1863’te “Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları” kitabında ortaya konmuş ;

“Kutup ayısı düşünmeme” görevini yapmaya çalışın ve o lanetli şeyin her dakika aklınıza geleceğini göreceksiniz.

Ancak bu fenomene kanıt sunan bilimsel çalışma ancak bir asır sonra Daniel Wegner tarafından yapılmış ve fenomene “beyaz ayı sendromu” adı verilmiş.
Wegner katılımcılardan 5 dakika boyunca beyaz ayı düşünmemelerini ve aklından geçenleri söylemelerini, akıllarına beyaz ayı düşüncesi gelirse zile basmalarını istemiş. Bu açık yönergeye rağmen katılımcılar dakikada ortalama birden fazla kez beyaz ayı düşünmüşler.
Sonra Wegner katılımcılara bu kez beyaz bir ayı düşünebileceklerini söylemiş. Sonuçta katılımcılar ilk seferden daha fazla basmışlar zile. Bu sonuçlar 5 dakika boyunca baskılanan düşüncenin daha da çok düşünülmesine sebep olduğunu gözler önüne sermiş.

Kaynak

Fotoğraf:David Cohen
http://brainblogger.com/2009/12/09/white-bears-the-paradox-of-mental-suppression/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir