Kategoriler
Kitap

Başkalarının Aklı – Tali Sharot

Başkalarının etkisi her çağda insanlar için büyük olmuştur ancak çağımızda sosyal medyanın itici gücüyle bu etki her zamankinden daha büyük. Tali Sharot, Başkalarının Aklı kitabında bu etkinin detaylarını analiz ediyor ve bizi zihnimizde bir yolculuğa çıkarıyor.

Sharot kitapta insanları hangi yöntemlerin ikna ettiğini yapılmış deneylere dayanarak gözler önüne serdiği kadar ikna etmek için başarısız olan yöntemleri ve bu başarısızlıklarının sebebini de açıklayarak konuya farklı pencerelerden bakmamızı sağlıyor.
Kitaptan severek takip ettiğim Açık Bilim Podcast yayını sayesinde haberdar oldum. Kitabın çevirisini yapan Tevfik Uyar yayında kitabı ballandıra ballandıra anlatınca – iyi de yapmış- hemen en yakın kitapçıdan kitabı edindim.
Kitabın dilinin son derece basit, akıcı ve anlaşılır olması kitabı bir çırpıda okumamı sağladı. Kitaptaki konuların ilgi çekici ve merak uyandıran konular olması da bu duruma katkı sağladı.
Özellikle sosyal medyada karşılaştığımız ve bir türlü anlamlandıramadığımız tartışmalara farklı bir açıdan bakma fırsatı sunan bu kitabı okumanızı kesinlikle öneririm.

Kaynak

Fotoğraf: Kitap Eki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir