Başkalarının Aklı - Tali Sharot

9/04/2018
Başkalarının etkisi her çağda insanlar için büyük olmuştur ancak çağımızda sosyal medyanın itici gücüyle bu etki her zamankinden daha büyük. Tali Sharot, Başkalarının Aklı kitabında bu etkinin detaylarını analiz ediyor ve bizi zihnimizde bir yolculuğa çıkarıyor.

Sharot kitapta insanları hangi yöntemlerin ikna ettiğini yapılmış deneylere dayanarak gözler önüne serdiği kadar ikna etmek için başarısız olan yöntemleri ve bu başarısızlıklarının sebebini de açıklayarak konuya farklı pencerelerden bakmamızı sağlıyor.
Kitaptan severek takip ettiğim Açık Bilim Podcast yayını sayesinde haberdar oldum. Kitabın çevirisini yapan Tevfik Uyar yayında kitabı ballandıra ballandıra anlatınca - iyi de yapmış- hemen en yakın kitapçıdan kitabı edindim.
Kitabın dilinin son derece basit, akıcı ve anlaşılır olması kitabı bir çırpıda okumamı sağladı. Kitaptaki konuların ilgi çekici ve merak uyandıran konular olması da bu duruma katkı sağladı.
Özellikle sosyal medyada karşılaştığımız ve bir türlü anlamlandıramadığımız tartışmalara farklı bir açıdan bakma fırsatı sunan bu kitabı okumanızı kesinlikle öneririm.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.